Дослідження ілюструє, якою важливою є ефективна система громадського здоров’я для протидії надзвичайним подіям, які можуть впливати на здоров’я і добробут великих груп населення країни. Проте такі загрози походять не лише від інфекційних хворіб чи вірусів, як-от Sars-CoV-2. Неінфекційні хвороби і фактори ризику, які їх можуть провокувати в довготерміновій перспективі, теж становлять серйозну загрозу для здоров’я нації чи її окремих груп.
Для України це особливо актуально, адже до пандемії 84% всіх смертей були пов’язані з п’ятьма неінфекційними хворобами: серцево-судинні хвороби, діабет, онкологія, хронічне обструктивне захворювання легенів і психічні розлади. А майже 30% всіх чоловіків, які померли в Україні у 2017 році, були у працездатному віці і більшість цих смертей викликані тими самими п’ятьма хронічними захворюваннями, які в свою чергу спровоковані такими поведінковими факторами ризику як куріння, надмірне вживання алкоголю, нездорове харчування і брак фізичної активності.
Ці фактори ризику впливають не лише на тривалість життя українців, але і на національні економіку і безпеку. На жаль, силами системи охорони здоров’я, яка складається лише з надання медичних послуг, вирішити цю проблему не вдасться.