Це дослідження ставить за мету розкрити основні зміни та ризики, з якими можуть зіштовхнутися українські експортери після набуття чинності нових правил ринкового нагляду у ЄС.
Для допуску на ринок ЄС товари повинні відповідати встановленим вимогам щодо якості та безпечності. Уповноважені органи ЄС контролюють дотримання таких вимог шляхом вжиття заходів ринкового нагляду. Угода про асоціацію з ЄС передбачає гармонізацію Україною національного законодавства у сфері ринкового нагляду з нормами ЄС.
Розвиток міжнародної торгівлі та, зокрема, електронної комерції, а також певні недоліки, виявлені в рамках моніторингу функціонування системи ринкового нагляду Європейського Союзу, змусили європейських законотворців переглянути існуючі правила ринкового нагляду. Наприклад, наявна система контролю не давала можливості для державних органів нагляду перевіряти відповідність та безпечність товарів, які замовляють онлайн і пересилають поштою.
Українські експортери, що мають намір вийти на європейський ринок, повинні розуміти вимоги, які висуватимуться до їхніх товарів, наприклад, щодо маркування, етикетування, документального підтвердження відповідності. Також їм необхідно усвідомлювати заходи, які органи ЄС вживатимуть для контролю дотримання цих вимог на практиці. Для тих експортерів, що вже працюють з європейськими покупцями, також доцільно проаналізувати, як нові правила ЄС можуть вплинути на їхній поточний бізнес.
Автор дослідження:
Леонід Віткін, доктор технічних наук, професор, експерт з питань технічних бар’єрів у торгівлі Рецензія: Олександра Булана, кандидатка економічних наук, аналітикиня ГО «УЦЄП»
|