Надання Україні статусу країни-кандидата на членство в ЄС буде виразом не лише підтримки України в боротьбі проти російського вторгнення, але й порушить питання, як і в якому масштабі ЄС підтримуватиме Україну як країну-кандидата в умовах війни, яка, ймовірно, переросте у затяжну до повного виснаження однієї зі сторін. Полісі бріф пропонує три комплекси заходів ЄС для економічної, військової і гуманітарної підтримки підтримки України, їхню мету і терміни реалізації.
Короткострокова / екстрена підтримка
Ці заходи можна описати простою формулою: “зброя від країн ЄС + санкції ЄС проти Росії + безумовна макрофінансова підтримка України + гуманітарна допомога Україні”. Короткостроковий комплекс заходів має бути спрямований на забезпечення стійкості України у війні з Росією та повинен тривати допоки військовий потенціал і економічні ресурси Росії будуть критично виснажені. ЄС вже здійснив чимало практичних кроків для підтримки ЗСУ, допомоги внутрішньо переміщеним особам і біженцям, економічної допомоги. Але крім того, ЄС міг би сфокусувати зусилля на підтримці макроекономічної стабільності української економіки та державних фінансів шляхом забезпечення збалансованих безумовних обсягів макрофінансової підтримки у поєднанні з розширеним кредитуванням МВФ. ЄС також повинен зберігати необхідні обсяги військової підтримки.
Середньострокова / структурна підтримка (імплементація протягом року і більше)
Цей комплекс заходів спрямований на подолання проблем української економіки, що постали в результаті повномасштабних військових дій у промислово розвинених районах півночі, сходу і півдня України, що призвело до пошкодження інфраструктури і релокації бізнесу.
Пропонується сфокусуватися на таких заходах:
- створення Фонду підтримки українського бізнесу;
- пришвидшити процес підписання угоди ACAA з метою подолання технічних бар’єрів в торгівлі для експорту українських промислових товарів;
- створення тимчасового Фонду підтримки бюджету Україну, який би наповнювався державами-членами ЄС за рахунок податків, що сплачують українці, які вже працевлаштовані чи будуть працювати в країнах ЄС протягом цього і наступних кількох років;
- створення Фонду відновлення для екстреної відбудови чи підтримки пошкодженої критичної інфраструктури (мости, дороги, школи, лікарні і т.д.);
- забезпечити достатню кількість фінансових ресурсів для новоствореного Фонду підтримки української енергетики;
- забезпечити швидкі інвестиції в українську та прикордонну європейську логістичну інфраструктуру (склади, дороги, прикордонні термінали, залізничні вузли тощо), оскільки основні морські порти України на Чорному та Азовському морях наразі заблоковані Росією, що перешкоджає величезним обсягам імпорту та експорту з України.
Довгострокові заходи / інвестиції ЄС в обмін на структурні реформи та післявоєнне відновлення і модернізації України (імплементація протягом року і більше)
Реалізація довгострокового комплексу заходів допомоги, спрямованих на післявоєнну відбудову, можлива після надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Технічно підтримка Україні може надаватися в рамках програми передвступної допомоги ЄС або ж шляхом відкриття доступу Україні до 5 структурних та інвестиційних фондів ЄС. Інвестиції ЄС будуть обумовлені реформами в Україні. Іншою ініціативою може бути створення спеціального венчурного фонду ЄС для залучення приватного капіталу для розвитку української економік та інтеграції українського бізнесу у європейські ланцюги вартості.
Автори:
Команда Українського центру європейської політики |