fbpx

Станом на 2022 рік загальний прогрес виконання зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, становить 55%.

Ця оцінка включає як і повністю виконані зобов’язання, так і досягнуті проміжні результати. “Досконале” виконання, тобто коли повністю виконані передбачені зобов’язаннями завдання, становить 30,4%. 26,2% припадає на “просунуте” виконання, яке означає, що законодавча робота проведена, проте не прийняті усі необхідні імплементаційні підзаконні акти, або ж не завершені певні дії з практичної імплементації. 21% – “рання” стадія виконання – коли нормативно-правові акти або заходи з їх імплементації перебувають на стадії розробки. Ще для 20,8% зобов’язань виконання навіть не розпочиналося, а виконання 1,6% зобов’язань має критичну невідповідність до відповідних норм права ЄС.

Період другої половини 2021 – 2022 років не відзначився суттєвим прогресом у виконанні Угоди про асоціацію. За півтора роки показник загального прогресу у виконанні Угоди зріс лише на 6%. Досконале виконання, тобто коли зобов’язання були виконані повністю, зросло на 4,8%. Найбільший прогрес (понад 10% зростання за аналізований період) спостерігався у секторах Статистика, Фінансове співробітництво та боротьба із шахрайством, Політика з питань аудіовізуальної галузі, Санітарні та фітосанітарні заходи.

Тенденція щодо повільного зростання прогресу була зумовлена не так небажанням втілювати реформи, як дуже ускладненою війною ситуацією в державному управлінні. Війна мала подвійний негативний вплив на впровадження реформ.

По-перше, ресурси державного апарату (особливо в першій половині 2022 року) були спрямовані на вирішення тих викликів, які постали перед лицем російської агресії. Побудова системи військового захисту, вирішення значних гуманітарних проблем, налагодження роботи державного апарату, проведення переговорів щодо надання військової та гуманітарної підтримки тощо.

По-друге, війна зумовила високий рівень руйнувань у багатьох секторах, в яких, починаючи з 2016 року, проводилися євроінтеграційні реформи. Тож саме збереження існуючого потенціалу перебувало у фокусі уваги, а не реалізація подальших реформ. Значні руйнування відбулися у промисловості та енергетичному секторі, аграрний сектор втратив до третини своїх активів, зазнали руйнувань й інфраструктурні об’єкти. Окремою проблемою став виїзд кваліфікованих кадрів за кордон або ж їх залучення до військової служби.

Як Україна євроінтегрується в умовах повномасштабної війни з росією? Відповіді на усі питання в нашому черговому моніторинговому звіті щодо виконання Угоди про асоціацію Україна—ЄС.

 

Автори дослідження:

 

Група експертів

 

ЗАВАНТАЖИТИ