Метою звіту є висвітлення прогресу України у виконанні зобов’язань, визначених у розділах ІІ, ІІІ, IV, V та VI Угоди про асоціацію, який відбувся впродовж 2020 – першої половини 2021 років. Детальний опис прогресу у виконанні зобов’язань за період 2014-2019 рр. було висвітлено в попередньому моніторинговому звіті «УКРАЇНА ТА УГОДА ПРО АСОЦІАЦІЮ: МОНІТОРИНГ ВИКОНАННЯ 2014-2019»
Станом на другу половину 2021 року загальний прогрес виконання зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, становить 49,0%. Ця оцінка включає як і повністю виконані зобов’язання, так і досягнуті проміжні результати. «Досконале» виконання, тобто коли повністю виконані передбачені зобов’язаннями завдання, становить 25,6%. 22,7% припадає на «просунуте» виконання, яке означає, що законодавча робота проведена, проте не прийняті усі необхідні імплементаційні підзаконні акти, або ж не завершені певні дії з практичної імплементації. 25,2% – «рання» стадія виконання – коли нормативно-правові акти або заходи з їх імплементації перебувають на стадії розробки. Ще для 24,6% зобов’язань виконання навіть не розпочиналося, а виконання 1,9% зобов’язань має критичну невідповідність до відповідних норм права ЄС.
У порівнянні з попереднім дослідженням виконання Угоди відзначається зростання показнику загального прогресу (з 41,6% до 49,0%), а особливо показнику досконалого виконання (з 12,4% до 25,6%). На даний момент можна стверджувати, що понад чверть зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію, Україною виконано повністю.
Сектори-лідери (що мають понад 55% загального прогресу у виконанні зобов’язань) за підсумками аналізу за 2020-першу половину 2021 рр. залишилися незмінними. Найбільше оцінки «досконало» отримали наступні сектори: технічні бар’єри у торгівлі (ТБТ); державні закупівлі; діяльність компаній; зовнішня, безпекова та оборонна політика, енергетика; оподаткування та захист прав споживачів, а також сектори телекомунікацій та співробітництва з питань внутрішніх реформ.
Автори дослідження:
Команда експертів з Угоди про асоціацію Україна—ЄС Рецензія: Дмитро Науменко, старший аналітик УЦЄП Олександра Булана, аналітикиня УЦЄП Сніжана Дяченко, аналітикиня УЦЄП |