fbpx

Україна несподівано отримала максимально низьку оцінку ЄС щодо виконання зобов’язань у сфері охорони довкілля. І це попри те, що напередодні і міністр захисту довкілля, і віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції називали цю сферу як таку, що досягла “значного прогресу”.

Експертка Наталія Андрусевич у своїй колонці у виданні Європейська правда аналізує причини цього результату.

2 лютого Європейська комісія оприлюднила аналітичний звіт щодо спроможності України виконувати умови членства в ЄС, тобто усе законодавство Євросоюзу, яке міститься у так званому acquis сommunautaire – Договорах ЄС, вторинному законодавстві, міжнародних угодах, судовій практиці та політиці.

Оцінка здійснювалася за п’ятибальною шкалою, де 5 – це “дуже добрий рівень підготовки”, а 1 — “початковий рівень підготовки”.

Несподівано охорона довкілля отримала найнижчу оцінку – лише одиницю.

Насправді, в деяких екологічних сферах Україна може похвалитися досягненнями, як-от управління водними ресурсами, горизонтальне законодавство, зміна клімату, тому були очікування, що у сфері довкілля та зміни клімату оцінка буде набагато вищою, пише Андрусевич.

Але негативна оцінка стосується не тільки цих сфер.

По-перше, слід зауважити, що йдеться не лише про ті 29 директив і регламентів, які містяться у Додатку XXX до Угоди про асоціацію. Іншими словами, оцінка проводилась не щодо виконання Угоди про асоціацію.

З цієї точки зору, оцінка Комісії та оцінки українського Уряду – про зовсім різне.

Для набуття повноправного членства в ЄС потрібно імплементувати усі acquis communautaire у сфері довкілля та зміни клімату. А це, як вказує сама Європейська комісія, близько 200 актів.

Більшість цих актів ніколи не розглядались в Україні і ми навіть не знаємо, наскільки ми “наближені” до них.

По-друге, acquis ЄС виходять за межі вторинного законодавства (директиви і регламенти), а стосуються також і політик.

У сфері довкілля та зміни клімату це, серед іншого, необхідність впровадження стратегічних та законодавчих документів у рамках Європейського зеленого курсу (ЄЗК), який є амбітною політикою ЄС з досягнення кліматичної нейтральності Європи до 2050 року.

І хоча уряд, особливо активно до війни, заявляв про наміри стати частиною ЄЗК і проголосив плани щодо кліматичної нейтральності України до 2060 року в новій економічній стратегії та другому Національно визначеному внеску, до синхронізації з усіма зеленими політиками ЄС нам ще далеко.

По-третє, важливо правильно імплементувати. Не можна пропускати частини директив, придумувати власні підходи, якщо це питання в ЄС регулюється регламентом, потрібно пам’ятати про необхідність практичної реалізації, а не лише законодавче наближення.

Це не може бути “українське право ЄС”. А саме такий підхід Міндовкілля та Верховною радою застосовується останнім часом…

Однак Андрусевич зазначає, що Україні надалі доведеться більш уважніше підходити до імплементації: усі вимоги директив та регламентів мають бути впроваджені. Не можна замінювати директиви та регламенти ЄС своїми умовними “аналогами”.

Адже членство – не асоціація. Тепер ЄС буде прискіпливо вимагати дотримання усіх вимог – від цілей директиви до останньої коми в тексті.

Надалі необхідно буде підтримувати постійний діалог з ЄС, щоб мати розуміння його очікувань і надавати цілісну та надійну інформацію про ситуацію в Україні, пише експертка. Тільки через кропіткий експертний діалог Україна та ЄС можуть досягти порозуміння.

Подальші кроки з боку України вимагатимуть максимальної консолідації внутрішніх інтелектуальних ресурсів для розуміння і планування необхідних завдань, наголошує Андрусевич. Ми не виконаємо навіть підготовчого етапу, якщо спиратимемось – як це було раніше – лише на ресурси, надані міжнародною технічною допомогою ЄС.