fbpx

Всесвітня продовольча програма ООН (ВПП) «готова» допомогти ЄС позбутися надлишку українського зерна, що руйнує ринки Східної Європи, і доставити його до країн, які цього найбільше потребують.

Про це заявив Мартін Фрік, директор Глобального офісу ВПП у Брюсселі і Берліні у коментарі заявив виданню POLITICO.

Представники Європейської комісії зустрілися в неділю з представниками п’яти країн Східної Європи, щоб обговорити пропозиції щодо вирішення проблеми величезного припливу українського зерна та інших харчових продуктів після того, як чотири з них — Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія — запровадили заборону на імпорт.

Вторгнення росії в Україну та блокада її чорноморських портів призвели до того, що український експорт зерна застряг усередині країни, піднявши світові ціни та підштовхнувши країни Глобального Півдня, які залежать від українського зерна, до голоду. ЄС швидко скасував тарифи та створив транзитні коридори через Східну Європу. У результаті імпорт зерна в ці країни стрімко зріс — до великого обурення фермерів.

«Доставка зерна деяким із найбідніших людей у світі має вирішальне значення в умовах цієї глобальної продовольчої кризи. Ми транспортуємо зерно з України через Чорне море і готові працювати з Європейською комісією та державами-членами, щоб знайти рішення», — сказав Фрік у коментарі.

 

«Потреба ВПП є значною, і ми маємо досвід вирішення складної логістики переміщення великих обсягів до країн, які цього потребують», — сказав він.

Коментарі Фріка прозвучали напередодні засідання Ради з питань сільського господарства та рибальства у вівторок, де п’ять країн, очолювані Словаччиною, винесуть пропозицію щодо закупівлі українського зерна ЄС у співпраці з ВПП і його транспортування до «третіх країн, які спочатку отримували ці вантажі з України і покладалися на них».

«Клуб п’яти» — Болгарія, Угорщина, Польща, Словаччина та Румунія — визнав «недостатнім» попередню пропозицію ЄС, яка пропонувала ввести «запобіжні заходи» щодо чотирьох продуктів.

ВПП вже постачає продукти харчування, експортовані з України в рамках Чорноморської зернової ініціативи , угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини в липні минулого року, яка дозволяє обмежені поставки. Доля угоди зараз висить на волосині після того, як росія заявила, що більше не гарантуватиме безпечний прохід суден після 18 травня. Міністр закордонних справ росії сергій лавров цього тижня має зустрітися з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем у Нью-Йорку для критичних переговорів щодо того, чи угоду можна зберегти.