fbpx

Сьогодні, 19 квітня 2023 року Європарламент ухвалив резолюцію, я якій закликав почати переговори щодо вступу Молдови до ЄС вже цього року. Україна теж чекає на це рішення.

У резолюції йдеться, що Молдова залишається під впливом російського тиску та енергетичного шантажу, економічних потрясінь через війну в сусідній Україні, а також підтримуваних кремлем спроб дестабілізувати проєвропейський уряд країни. Парламент вітає лідерство президентки Молдови Майї Санду та влади країни у вирішенні цих серйозних викликів.

Депутати Європарламенту також підтверджують свою підтримку перспективного членства Молдови в ЄС після того, як країна подала заявку в 2022 році, водночас визнаючи прогрес уряду Молдови в реформах і рівні узгодження з сукупністю законів ЄС . Вони закликають до початку переговорів про вступ до кінця 2023 року, якщо Молдова виконає дев’ять кроків, визначених Європейською комісією, необхідних для початку переговорів.

Тим часом парламент закликає уряд Молдови рішуче продовжувати реалізацію програми реформ у сфері демократії та верховенства права, просувати роботу над повною імплементацією Угоди про асоціацію країни з ЄС та поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі, організовано та серйозно боротися з ними. міжнародну та транснаціональну злочинність, а також просувати зусилля щодо підвищення енергетичної безпеки країни.

Щодо спроб дестабілізувати Молдову, резолюція закликає ЄС та його країни-члени негайно застосувати санкції до причетних. Депутати Європарламенту закликають Європейський Союз накласти санкції на молдовських олігархів-утікачів Ілана Шора та Володимира Плахотнюка, а також, де це доречно, на їхні бізнеси та політичні організації, а також екстрадувати обох чоловіків до Молдови для суду.

Європарламент також хоче, щоб ЄС розширив сферу свого режиму санкцій, щоб включити до караних злочинів корупційні дії, які підривають безпеку країни, стабільність, конституційні та демократичні інститути.

Нарешті, резолюція засуджує продовження енергетичного шантажу Молдови з боку росії та висловлює підтримку зусиллям Кишинева щодо підвищення енергетичної безпеки шляхом диверсифікації джерел постачання, скорочення споживання та закупівлі енергії на європейському ринку, а також розвитку інфраструктури взаємозв’язку. Євродепутати також закликають ЄС продовжувати підтримувати Молдову в досягненні енергетичної незалежності.