fbpx

Європейська рада сьогодні, 5 травня 2023 року, остаточно прийняла захід допомоги вартістю 1 мільярд євро в рамках Європейського фонду миру (EPF), який сприятиме зміцненню спроможності та стійкості України для захисту своєї незалежності, суверенітету та територіальної цілісності та захисту цивільного населення від триваючої російської військової агресії.

Про це йдеться в офіційному повідомлені Європейської ради.

Ухвалені заходи спрямовані на фінансування забезпечення Збройних Сил України артилерійськими снарядами калібру 155 мм і, за запитом, ракетами, які будуть спільно закуповуватися країнами-членами ЄС у європейської оборонної промисловості.

“Сьогоднішнє рішення є ще одним важливим кроком для забезпечення більшої кількості боєприпасів для України. Силам оборони України для захисту українського народу та території потрібна значна кількість боєприпасів. Їм це потрібно швидко. Разом із попереднім рішенням про швидке надання боєприпасів із наявних запасів ми виділяємо 2 мільярди євро на ці цілі, доводячи загальну військову підтримку ЄС Україні до 5,6 мільярдів євро станом на зараз”, — заявив Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки.

Цей пакет допомоги сприятиме спільним закупівлям боєприпасів і ракет у постачальників, які базуються в країнах ЄС або Норвегії, і виробництву цих боєприпасів і ракет в ЄС або Норвегії. Ланцюжки постачання цих операторів можуть включати операторів, які створені або мають виробництво за межами ЄС чи Норвегії. Пакет також охоплюватиме поставки боєприпасів і ракет, які пройшли важливий етап їх виробництва в ЄС або Норвегії.

Щоб мати право на відшкодування EPF, контракти на закупівлю або замовлення на закупівлю мають бути укладені до 30 вересня 2023 року в контексті існуючого проекту Європейського оборонного агентства (EDA) або в рамках додаткових проектів спільного придбання під керівництвом держави-члена.

Сьогоднішнє рішення імплементує трек 2 угоди Ради від 20 березня 2023 року про тристоронній підхід, спрямований на прискорення поставок і спільних закупівель артилерійських боєприпасів з метою надання Україні одного мільйона артилерійських боєприпасів протягом дванадцяти місяців після Ради.

Цьому передувало схвалення іншого пакету підтримки в рамках EPF вартістю 1 мільярд євро, який дозволив ЄС відшкодувати державам-членам витрати на боєприпаси типу «земля-земля» та артилерійські боєприпаси, а також ракети, надані Україні, з існуючих запасів або з переоцінки існуючих. замовлень у період з 9 лютого по 31 травня 2023 року (доріжка 1). Третій трек пакету боєприпасів у формі Закону про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP) був прийнятий Європейською Комісією 3 травня 2023 року.

Рада отримуватиме регулярні оновлені відомості про виконання заходу допомоги, щоб відстежувати прогрес у виконанні домовленості Ради про тристоронній підхід.

Разом із попередніми пакетами військової підтримки, прийнятий сьогодні захід допомоги збільшує загальний внесок ЄС для України на підтримку поставок військового обладнання в рамках EPF до 5,6 млрд євро.

Крім того, Військова місія ЄС на підтримку України (EUMAM Ukraine) продовжує зміцнювати військовий потенціал Збройних Сил України, підкріплюючись двома заходами допомоги EPF вартістю 61 мільйон євро для фінансування забезпечення обладнанням, необхідним для навчання.

Ці зусилля ще раз доводять, що ЄС залишається непохитним у своїй підтримці українських військових у захисті країни від незаконної російської агресії.

Фон

2 березня 2023 року Верховний представник отримав від України запит на допомогу Збройним Силам України з ЄС щодо постачання артилерійських снарядів калібру 155 мм.

20 березня 2023 року Рада погодила тристоронній підхід з метою прискорення поставок і спільних закупівель, спрямованих на спільне виробництво одного мільйона артилерійських боєприпасів для України протягом наступних 12 місяців, і закликала до швидкого реалізації цих трьох треків.

13 квітня 2023 року Рада прийняла Рішення (CFSP) 2023/810 про реалізацію треку 1 вартістю 1 мільярд євро в рамках заходу допомоги, затвердженого Рішенням 2022/338. Цей напрямок фінансуватиме відшкодування переданих матеріальних засобів із наявних запасів або від зміни пріоритетів існуючих замовлень, наданих протягом періоду з 9 лютого 2023 року по 31 травня 2023 року, щодо боєприпасів типу «земля-земля» та артилерійських боєприпасів, а також, за запитом, ракет.

3 травня 2023 року Європейська комісія прийняла Закон про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), реалізувавши таким чином напрямок 3 підходу, погодженого 20 березня. Пропозиція Комісії передбачає цілеспрямовані заходи, включаючи фінансування, спрямовані на збільшення виробничих потужностей ЄС і вирішення поточної нестачі боєприпасів і ракет, а також їх компонентів.

EPF було створено у 2021 році для підтримки партнерів у всьому світі у військовій та оборонній сферах з кінцевою метою запобігання конфліктам, збереження миру та зміцнення міжнародної безпеки та стабільності.